Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (250)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (473)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: Columbia Agar Base
Used for cultivation of fastidious microorganisms
| Product Type | Agar |
|---|---|
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Pancreatic digest of Casein 10g/L, meat Peptic digest 5g/L, Yeast extract 5g/L, heart Pancreatic digest 3g/L, Corn Starch 1g/L, Sodium Chloride 5g/L, Agar 13.5g/L |
| Shelf Life | 1460 Days |
| Certifications/Compliance | AOAC, COMPF, EP, ISO, JP, USP |
| For Use With (Application) | Growth of fastidious microbes |
| Media Type | Columbia Agar Base |
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: Phenol Red Lactose Base
Used for determination of fermentation reactions in differentiation of microorganisms
| Product Type | Media Additive |
|---|---|
| Form | Granulated Powder |
| Formulation | Total Nitrogen <10%, Amino Nitrogen <3.5% |
| Grade | Molecular genetics |
| Media Type | Peptone |
Fisher BioReagents™ Microbiology Media Additives: Acid Casein Peptone
Additive for preparing bacterial nutrient media
| Product Type | Media Additive |
|---|---|
| Form | Powder |
| Grade | Molecular genetics |
| For Use With (Application) | Acid hydrolyzed casein's low concentrations of sodium chloride and iron permit toxin production |
Fisher BioReagents™ Microbiology Media Additives: Peptone
Additive for preparing bacterial nutrient media
| Product Type | Media Additive |
|---|---|
| Form | Powder |
| Packaging Type | Poly Bottle |
| Grade | Molecular genetics |
| For Use With (Application) | Nitrogen in a form readily available to bacteria |
| Media Type | Peptone |
Fisher BioReagents™ LB Agar, Miller (Granulated)
Used as a microbial growth medium for the cultivation of E. coli strains for the preparation of plasmid DNA and recombinant proteins.
| Product Type | Nutrient Agar |
|---|---|
| Form | Granulated Powder |
| Packaging Type | Poly Bottle |
| Formulation | Casein Peptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 10g/L, Agar 12g/L |
| For Use With (Application) | For maintenance and propagation of Escherichia coli in molecular biology procedures |
| Media Type | LB Agar, Miller |
Fisher BioReagents™ Microbiology Media Additives: Tryptone
Additive for preparing bacterial nutrient media
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
|---|---|
| Form | Dehydrated Powder |
| Packaging Type | Poly Bottle |
| Grade | Molecular genetics |
| For Use With (Application) | Pancreatic digest of casein is used as a nitrogen source for bacteria |
| Media Type | Tryptone |
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: Phenylethyl Alcohol Agar
For isolation of gram-positive cocci from specimens containing gram-positive and gram-negative flora when supplemented with 5% sheep blood
Gibco™ Bacto™ CD Supreme Feed (2X), powder
Chemically defined nutrient feed for optimized E. coli plasmid DNA and protein production.
| Manufacturing Origin | United States |
|---|---|
| Content And Storage | Store in the dark at +2°C to +8°C |
| Product Type | E. coli Feed |
| Form | Dehydrated Powder |
| Formulation | Animal Origin-free, Chemically-defined |
| Shelf Life | 12 Months |
| For Use With (Application) | Microbial Fermentation |
| Test Type | Microbial Cultivation |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Bacto CD Supreme |
| Target Organism Class | E. coli |
Invitrogen™ MagicMedia™ E. coli Expression Medium, Powder
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Format | Kit |
|---|---|
| Species | Escherichia coli |
| Product Line | MagicMedia |
BD Difco™ Brain Heart Infusion Agar
Suitable for the cultivation of a wide variety of organism types, including bacteria, yeasts and molds. BD™ Difco™ Brain Heart Infusion Agar is a general-purpose medium that can be used as a medium for aerobic bacteriology and for the primary recovery of fungi from clinical specimens.
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Calf brain infusion from 200g 7.7g/L, Beef heart infusion from 250g 9.8g/L, Proteose Peptone 10g/L, Dextrose 2g/L, Sodium Chloride 5g/L, Disodium Phosphate 2.5g/L, Agar 15g/L |
| Color | Beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | ISO 9000, AOAC, BAM, CCAM, COMPF, EPA, MCM9, SMD, SMWW, USDA |
| For Use With (Application) | Isolation of Aspergillus brasiliensis (niger) 16404, Escherichia coli 25922, Staphylococcus aureus 25923, Streptococcus pneumoniae 6305, Streptococcus pyogenes 19615 |
| Media Type | BHI Agar |
BD Difco™ Nutrient Broth
General purpose medium for the cultivation of microorganisms with nonexacting nutritional requirements
| Form | Dehydrated |
|---|
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: LB Broth, Miller (Luria-Bertani)
Propagate and maintain E. coli for molecular biology. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: LB Broth, Miller (Luria-Bertani) supplied in dehydrated form for the convenience of the laboratorian and bioprocessing specialist.
| Content And Storage | Refrigerate |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 10g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | CCAM |
| For Use With (Application) | Propagation and maintenance of Escherichia coli for molecular biology |
| Media Type | LB Broth, Miller |